2021’de gökyüzü hareketlerine baktığımızda, 2020’nin son 2 ayının oldukça gelişmeler üzerinde etken olduğunu görüyoruz.

30 Kasım İkizler burcunda Ay tutulması ve 14 Aralık Yay burcunda Güneş tutulması, önemli döngüleri başlatırken, 17 – 19 Aralık tarihlerinde Jupiter ve Saturn’un Kova burcuna geçmesiyle, olaylar tamamen boyut değiştirecek.

Özellikle 21 Aralık 2020 Kış gündönümü yani ekinoks tarihinde Jupiter – Saturn kavuşumu önemli bir döngüye adım atacağımızı göstermekte.

Neden? Geçmişe dönüp tarih sayfalarını karıştırdığımızda, Jupiter ve Saturn’un 1405 tarihinde yine Kova burcunda buluştuğunu görüyoruz. Bu bizi Timur imparatorluğunun kurucusu olan Timur’un ölümüne ve de Moğol imparatorluğunun çöküşüne götürüyor. Bu tarihte önemli bir döngüye işaret.

Kova burcu kitlesel iletişim, teknoloji, bilimsel keşifler, modernizm ve gruplarla olan etkileşimin ve bilginin yaygınlaşması konusundaki kavramlarla ilgili önümüzdeki günlerde hem kısıtlanma, hem özgürlüklerin kaybı, hem de insanlık haklarının ihlal edilmesi gibi durumlarla karşılaşacağımızı göstermekte.

Daha önce salgınlarla ilgili gökyüzü analizi yazılarımda belirttiğim gibi Jupiter ve Saturn’un bir araya gelişleri, salgınların dalga dalga büyüyerek insanlığı etkisi altına almasına işaret etmekte. Geçtiğimiz sene Covid’in etkisinin gündeme gelmesi, Jupiter’in Oğlak burcuna geçerek Aralık ayından itibaren Saturn ve Pluto’ya eşlik etmesiyle eş zamanlı olarak gerçekleşti. Salgın vardı, fakat Jupiter’in tetiklemesiyle etki alanı genişledi. Tabii ki hastalığın çıkış tarihi daha önce, Haziran 2019 civarına işaret ediyor. Saturn ve Pluto’nun birbirine en yakın olduğu tarihler..

Dolayısıyla tüm dünya 2020 Aralık ayında sadece Covid değil, ama başka salgınlarla da yüzleşme yaşayabilir. Covid’in mutasyonu ve farklı hastalık tipleri tüm dünyayı etkisi altına alabilir. Kova burcunun etkisi itibariyle, konuya radyasyon, kimyasal zehirlenmeler, hava yoluyla bulaşabilecek hastalıklar ve ya kimyasal savaşlar eklenebilir. Nükleer savaşların da gündeme gelmesi muhtemel maalesef.

2021’de gökyüzü ve etkileri, bu nedenle 21 Aralık 2020′deki Jupiter – Saturn kavuşumunun etkisiyle başlayacak. Saturn Kova burcuna olan geçişini tamamlayacak. Hatırlarsanız, Saturn ilk kez Kova burcuna 22 Mart 2020‘de geçmiş ve 1 Temmuz 2020 tarihine kadar önümüzdeki 2 sene boyunca nasıl bir performans sergileyeceği ile ilgili kısa bir ön gösteri yapmıştı. Yaşananlara bir dönüp bakarsak; tüm dünyada, özgürlüğümüzü tamamen kısıtlayan karantina, salgının ekonomik alanlarda olumsuz etkileri, BLACK LIVES MATTER yürüyüşleri, siyahilere karşı yapılan olumsuz davranışlara istinaden halkın sokaklara dökülmesi, sosyal medya ile ilgili önemli kısıtlamaların ve kuralların gündeme gelmesi.. Bunlar sadece bir kaçı.

Şimdi Jupiter’in de Kova burcuna geçmesiyle, humanist anlamda kitlelere hitap eden liderlerin ve güçlü kişilerin ortaya çıkarak yarım kalan bu konuları devam ettirmesi ve sistemin kısıtlamalarına karşın halkın isyan bayrağını çekmesi tüm 2021’de görülecek.

Jupiter, Saturn, Uranus ve Pluto’nun 2021’in ilk 4 ayında ileri gidiyor oluşu, olaylara hız kazandırırken, salgın, ekonomik piyasalarda yüksek dalgalanmalar, halka etkileri, sosyal medya, seyahatler, uçuşlar, haklar ve özgürlükler alanındaki kısıtlanmalar ciddiyetini ve gücünü sürdürecek. 2021 Mayıs itibariyle bu gezegenlerin arka arkaya Retro harekete başlaması, şiddetin hızını biraz yavaşlatabilir. Fakat Eylül 2021‘den sonra yeni hareketlenmeler, yeni yasalar, yeni kurallar, yeni kısıtlamalar gündemin elektriğini tekrar yükseltecek.

Jupiter, 19 Aralık 2020′de Kova burcuna yaptığı yolculuğuna 14 Mayıs 2021‘de ara vererek Balık burcuna geçecek. 28 Temmuz 2021’de tekrar Kova burcuna dönüş yapacak.

2021’de gökyüzünde, Mars Retro harekette bulunmayacak. Bu iyi haber.

Venus ise yıl sonunda 20 Aralık 2021’de Oğlak burcunda Retro harekete geçecek. Retro, yaklaşık 40 gün sürecek.

Merkür ise her sene olduğu gibi 3 defa Retro harekette bulunacak. Bu sene Hava grubu burçlarında geri gidecek olan Merkür, önce 31 Ocak’ta Kova burcunda, 31 Mayıs’ta İkizler burcunda, son olarak da 28 Eylül’de Terazi burcunda Retro harekette bulunacak. Merkür’ün her seferinde yaklaşık 3 hafta boyunca Retro harekette olacağını hatırlatırım.

2021 senesinde global anlamda tüm dünyayı etkisi altına alacak olan en önemli oluşum, Saturn – Uranus arasındaki olumsuz açı olacak.

Bu gezegenler anlam itibariyle tam zıt karakterdedirler. Saturn, katı kurallar ile gökyüzündeki en zorlu öğretmendir. Kuralları, disiplini, prosedürleri, hiyerarşiyi savunarak, geçmişten günümüze gelen sistemlerin korunmasına ve muhafaza edilmesine çaba sarf eder. Uranus ise, modernizm, yenilikler, icatlar, reform ve özgünlük, marjinallik, özgürlükler ve humanizm taraftarıdır. Bu ikisinin çatışmasının sabit burçlarda gerçekleşmesi tam bir mücadeleye dönüşecek. Para piyasaları, finansal kurumlar, maddi reformlar, ekonomik sorunlar, doğal kaynaklar, gıda ve tekstil sektörü, temel ihtiyaçlar ve kazançlar gibi alanlarda ciddi bir kısıtlama ve blokajların etkisiyle sarsılmalara tanıklık edeceğiz. Kaynakların yetmemesi, açlık ve kıtlık göstergesi olurken, Uranus’un Boğa burcundaki 7 senelik yolculuğunda önemli bir dönüm noktasına getirecek tüm dünyayı. Nüfusun artış hızı, buna karşın alınan önlemler gündeme gelecek.

Daha önceki yazımda belirttiğim gibi, virusler, sosyal medya kısıtlamaları, güvenlik ağlarının çökmesi, telekomünikasyon ile ilgili sınırlamalar, gerçek bilginin dolaşımının kısıtlanması, doğal kaynakların azalması, kaynak yaratmak için üretilen suni savaşlar, hakların kısıtlanmasıyla birlikte yaratılmaya çalışılan yeni hayat düzenine (Saturn Kova) adaptasyon zorluklarını gündeme getirecek. Yaşanabilecek hava olayları, doğal afetler ciddi ölümler getirebilir. Gökyüzünün verdiği tarihler ise, 17 Şubat, 15 Haziran ve 24 Aralık olacak.

2021 senesinde 2 Ay tutulması, 2 de Güneş tutulması olmak üzere 4 tutulma yaşayacağız. Bunlardan bir tanesi yarı etkide olurken, tutulmalar İkizler ve Yay aksında yaşanacak.

26 Mayıs’ta Yay burcunda Ay tutulması, 10 Haziran’da İkizler burcunda Güneş tutulması, 19 Kasım’da Boğa burcunda yarı gölgeli Ay tutulması, son olarak 4 Aralık’ta ise, Yay burcunda Güneş tutulması yaşanacak. Bu tutulmalar tüm dünyada, eğitim ve öğretim, yüksek öğrenim, üniversiteler, yasalar, tıp, adalet , basın yayın, TV, gazete, radyo, sosyal medya gibi iletişim alanlarında önemli değişimlere ve oluşumlara işaret edecek.

2021, 2020’nin etkilerinin sonuçlarını gözlemleyeceğimiz, yaşayacağımız ve getirdiği yeni hayat düzenine istinaden adapte olmaya çalışacağımız bir sene olacak. Bu adaptasyon ile asıl mücadelemiz, yılın asıl ikinci yarısında olacak. Haziran – Aralık ayları arasında, alacağımız önemli kararlar, yapacağımız stratejiler, önlemler 2022’ye daha kolay bir giriş yapmamıza yardımcı olacak.

ZEYNEP ÖZYÖRÜK

KLAROS DANIŞMANLIK

Paylaş

SON YAZILAR

Henüz Yorum Yapılmamış.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *